Већ годину дана у ЈЗУ Болница “Свети Врачеви” Бијељина омогућено је присуство на порођају особе од повјерења по избору труднице. У почетку се ова услуга наплаћивала, али од јуна прошле године је бесплатна. Како истичу на Одјељењу за гинекологију и акушерство, показало се да је присуство особе од повјерења од велике користи за породиље, а до сада је ову могућност искористило 120 трудница.
Порођај је један од најважнијих тренутака у животу сваке породице, а присуство блиске особе може учинити овај догађај мање стресним за породиљу и емотивнијим за цијелу породицу. Брачни пар Нада и Дарко Божић, кажу да ће искуства из порођајне сале носити као посебну заједничку успомену.
„Чули смо да постоји могућност присуства особе од повјерења на порођају и супруг и ја смо одлучили да он буде уз мене. Када смо попуњавали захтјев, нисмо ни слутили колико ће та одлука бити значајна. Тек након порођаја схватила сам колико ми је подршка супруга значила – познат глас који охрабрује, рука која пружа сигурност. Као и свака прворотка, имала сам страх од непознатог, али присуство супруга ми је олакшало цијели процес,“ каже Нада Божић, која је по занимању љекар, специјалиста медицине рада.
Супруг Дарко присуство на рођењу њиховог првог ђетета, ђевојчице Магдалене, наводи као једно од најљепших искустава у животу.
„Препоручио бих свим будућим очевима да искористе ову могућност јер је неописиво колико близина и подршка значе партнерки у том тренутку. Др Пелемиш је био изузетно професионалан, емпатичан и мотивисан, а цјелокупно медицинско особље – бабице и сестре – показало је висок ниво стручности и посвећености. Захваљујући њиховој топлини и бризи, овај тренутак је био још љепши. Када осјетите такву атмосферу, пожелите да поновите искуство родитељства. Осјећај када узмете своје дијете у руке одмах по рођењу је осјећај пуноће смисла. Велико хвала свима који су били дио нашег најважнијег дана,“испричао је Дарко своја искуства из порођајне сале.
Зоран Николић један је од очева који је, такође, одлучио да буде подршка својој супрузи Марети при рођењу њиховог другог ђетета. Каже да је први порођај био веома тежак за његову супругу и да је трајао јако дуго. Тада није био уз њу, али вјерује да би јој његова присутност помогла да све лакше поднесе.
„Овога пута, порођај је протекао брже, а ја сам дао све од себе да јој олакшам болове, све вријеме сам је чврсто држао за руку, охрабривао ријечима и говорио да је волим. Мислим да је то позитивно утицало на њу”, каже он.
Зоран сматра да би сваки супруг требало да присуствује рођењу свог ђетета, јер наводи - то је јединствено искуство које доноси дубље разумијевање и још веће поштовање према жени као мајци. “Ако будемо имали још ђеце, а то је моја жеља, сигурно ћу присуствовати сваком порођају“, обећава Зоран.
Слична искуства је имао и Његош Коров, који је био уз супругу Ирену на рођењу њиховог трећег ђетета. „Мислим да је много лакше кад сте присутни на порођају, него да сједите код куће и чекате вијести из породилишта, а сваки минут је као година. Наравно, није баш пријатно све то гледати, посебно ко је осјетљив. С друге стране, тај осјећај да дочекујете рођење свог ђетета и да га помазите чим се роди је посебан доживљај. Поновио бих ово искуство, ако буде четврто дијете”, прича нам Његош.
Супруг Јоване Перић, Данијел нам је испричао своје утиске када је у јануару ове године присуствовао рођењу њиховог трећег ђетета.
„Након тог јединственог догађаја осјетите још већу повезаност са својом супругом, с обзиром на то колико је сам порођај ризичан и тежак. Све похвале за увођење ове процедуре јер нам то пружа прилику да се лично увјеримо колика је одговорност љекара и комплетног медицинског особља приликом порођаја. Конкретно, у нашем случају др Пелемиш и бабица Милкица су били на висини задатка и ја бих им дао чисту десетку, каже Данијел.
Смиља Караман је једна од ријетких свекрви која је била пратња на порођају и каже да је веома срећна што је имала ту могућност. “ Мој син није био ту, а и да је био присутан, мислим да не би смио да гледа порођај, јер се плаши као и већина мушкараца. Снајка има велико повјерење у мене и она је изразила жељу да ја будем присутна када крене порођај. Пуна сам утисака и то је осјећај препун среће који бих свакоме препоручила да доживи. Ова услуга много значи за породиљу, али и за породицу ”, истиће Смиља.
Процедура за присуство на порођају особе од повјерења је врло једноставна и подразумијева упућивање захтјева управи Болнице мјесец дана прије очекиваног порођајног термина. Према ријечима начелника Ођељења за гинекологију и акушерство, прим. др Миливоја Пелемиша, интересовање за ову услугу стално расте.
“Од јуна прошле године, када смо увели ову процедуру као бесплатну, константно расте интересовање. До сада смо запримили око 170 захтјева за пратњу, од којих је 120 реализовано. Пракса је показала да присуство на порођају особе од повјерења веома позитивно утиче на труднице и породиље. То су најчешће брачни партнери, али неке труднице бирају за подршку на порођају мајку, сестру, куму, чак и свекрву”, каже др Пелемиш