Vijesti

OTVOREN TREĆI SIMPOZIJUM O ARITMIJAMA NA TEMU NAPRASNA SRČANA SMRT

Objavljeno 09.05.2025.
News cover image

U organizaciji Udruženja kardiologa Republike Srpske i JZU Bolnice „Sveti Vračevi“ Bijeljina, uz podršku Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, večeras je u hotelu „Drina“ u Bijeljini svečano otvoren Treći Simpozijum o aritmijama, posvećen jednoj od najsloženijih tema u savremenoj medicini – naprasnoj srčanoj smrti.

Simpozijum je otvorila predsjednica Udruženja kardiologa Republike Srpske, prim. dr Milica Lovrić, istakavši da je riječ o događaju koji se u Bijeljini već tradicionalno organizuje, sa ciljem unapređenja znanja i međusobne saradnje stručnjaka.
Tema naprasne srčane smrti predstavlja izazov za svakog ljekara u svakodnevnoj kliničkoj praksi, jer se javlja iznenada i bez upozorenja, ostavljajući teške posljedice po porodicu i društvo. Naša je obaveza da stalno učimo, razmjenjujemo iskustva i jačamo zdravstveni sistem u Republici Spskoj kako bismo na vrijeme prepoznali faktore rizika i spriječili ovakve ishode. Statistika pokazuje da naprasna srčana smrt godišnje odnese 4 do 5 miliona života širom svijeta i čini 10–20% ukupne smrtnosti, sa naročito visokim udjelom u okviru kardiovaskularnih bolesti. Posebno zabrinjava što su među ugroženima i mladi ljudi, sportisti i osobe koje nisu bile svjesne da imaju srčane smetnje”, istakla je dr Lovrić.

Simpozijum je podržala i predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović, koja je uputila pismo podrške organizatorima u kojem se, između ostalog, navodi:
„Razvijati zdravstveni sistem kao jedan od nosećih stubova istinskog napretka jedne zemlje, te davati podršku usavršavanju njegovih mnogih disciplina, nasušna je potreba i odlika ozbiljne državotvorne politike koja razumije i uvažava sve potrebe vremena u kojem živimo… Uvjerena sam da će održavanje ovog Simpozijuma sigurno imati uticaja na proširivanje znanja, edukovanje kadra i sticanje novih iskustava, što će rezultovati boljom prevencijom i većom izliječenošću pacijenata.“

Prof. dr Tamara Kovačević Preradović, guverner Američkog koledža kardiologa, održala je uvodno predavanje pod nazivom „Napredna ehokardiografija – snimanje za predviđanje iznenadne srčane smrti“, u kojem je predstavila kako vještačka inteligencija i savremeni softverski alati mogu pomoći u ranoj identifikaciji pacijenata u riziku.
Simpozijum je u potpunosti posvećen različitim dijagnostičkim i terapijskim modalitetima. Ponosni smo što se u zdravstvenim centrima u Banjaluci i Bijeljini već primjenjuju najsavremeniji pristupi u liječenju poremećaja srčanog ritma uz veliku podršku Ministarstva zdravlja i socijane zaštite Republike Srpske. A potreba i obaveza  Udruženju kardiologa jeste da i u tom naučnom smislu pratimo savremena dostignuća i unapređujemo struku u cijeloj Republici Srpskoj , istakla je prof. dr Kovačević Preradović.

Prof. dr Lazar Angelkov, kardiolog i aritmolog, stručni saradniku bijeljinskoj bolnici, naglasio je da se kod naprasne srčane smrti prva manifestacija bolesti često dešava van bolnice, što dodatno otežava zbrinjavanje pacijenata.
Smrt nastupa u roku od 1 do 24 sata, a procjene pokazuju da 50% kardioloških pacijenata umire naprasno. Ključna su brza reakcija i pravovremena dijagnostika rekao je profesor Angelkov i dodao da se pacijenti u „sivoj zoni“, kod kojih rizik nije jasno definisan, mogu preciznije procijeniti uz pomoć savremenih metoda poput magnetne rezonance, ehokardiografije i vještačke elektrostimulacije.

Ova važna tema okupila je više desetina stručnjaka iz Republike Srpske, Srbije i regiona – kardiologa, aritmologa, elektrofiziologa, anesteziologa, specijalista sportske i urgentne medicine, pedijatara i internista, koji će kroz predavanja i diskusije razmijeniti znanja o savremenim dijagnostičkim i terapijskim pristupima.

Simpozijum je bodovan i otvoren za sve medicinske radnike, a organizatori ističu da razmjena iskustava predstavljaju važan korak u zajedničkoj borbi protiv naprasne srčane smrti.