U Bijeljini je održan treći po redu Simpozijum o aritmijama pod nazivom “Naprasna srčana smrt je i dalje značajan problem u svakodnevnoj kliničkoj praksi“, u organizaciji Udruženje kardiologa Republike Srpske i JZU Bolnica „Sveti Vračevi“, a uz podršku Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Prema riječima organizatora, ovogodišnji dvodnevni Simpozijum je ispunio očekivanja i potvrdio da je riječ o izuzetno aktuelnoj temi koja zahtijeva kontinuiranu pažnju i dodatno vrijeme za dublje sagledavanje i razradu.
„Simpozijum je ispunio moja očekivanja kao Predsjednika o aktuelnoj temi - naprasna srčana smrt, kao izazovu za svakog ljekara. Govorili su eminentni stručnjaci iz Banjaluke, Foče, Istočnog Sarajeva, Beograda, Sremske Kamenice, Kragujevca i Bijeljine. Učestvovalo je oko 130 učesnika što ukazuje na veoma interesatnu i izazovnu temu“, istakla je prim. dr Milica Lovrić, predsjednik Udruženja kardiologa Republike Srpske.
Prim. dr Mikajlo Lazić, v.d. direktora JZU Bolnica “Sveti Vračevi” Bijeljina izrazio je svoje zadovoljstvo posjećenošću i kvalitetom sadržaja Simpozijuma na kojem su otvorene brojne teme.
– Ovakvi skupovi predstavljaju dragocenu priliku za međusobno druženje i razmjenu stručnih iskustava među kolegama iz različitih zdravstvenih centara, kako iz Republike Srpske, tako i iz Srbije. Posebno nas raduje velika zastupljenost ljekara iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske – izjavio je. Dr Lazić je najavio da će u bijeljinskoj bolnici u septembru ove godine početi sa radom laboratorija za molekularnu medicinu, u kojoj će se raditi savremena genetska ispitivanja koja će dodatno unaprijediti dijagnostiku u bijeljinskoj bolnici.
Dr Nikola Šobot, načelnik Klinike za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske i potpredsjednik Udruženja kardiologa RS, rekao je da simpozijum predstavlja kontinuitet u stručnom radu Udruženja.
– Kardiovaskularne bolesti su i dalje vodeći uzrok smrtnosti kod nas. Iznenadna srčana smrt odnosi brojne živote, uključujući i mlade osobe, i upravo ovakvi skupovi nam omogućavaju da unaprijedimo znanje i razmijenimo iskustva – izjavio je dr Šobot.
Po prvi put u Bijeljini predavanja je održao i dr Vladimir Ignjatović iz Kliničkog centra u Kragujevcu, naglasivši da je “aritmija trenutno najveća tema u kardiologiji” i da joj se s pravom poklanja velika pažnja.
Simpozijum je okupio stručnjake iz Republike Srpske, Srbije i regiona – kardiologe, aritmologe, elektrofiziologe, anesteziologe, specijaliste urgentne i sportske medicine, interniste, pedijatre... Kroz brojna predavanja i diskusije razmijenjena su znanja o savremenim dijagnostičkim i terapijskim pristupima.
Posebnu pažnju izazvala je i pedijatrijska sesija, na kojoj su učestvovali eminentni stručnjaci iz oblasti dečje kardiologije, uključujući prof. dr Idu Jovanović, prof. dr Vladislava Vukomanovića i druge renomirane pedijatre. Ova sesija je istakla važnost prepoznavanja i adekvatnog liječenja aritmija u dječijem uzrastu, što je ključno za prevenciju ozbiljnih kardioloških komplikacija u kasnijem životu.
Dr Neda Božić, specijalista anesteziologije i reanimacije ocijenila je kao izuzetno značajan multidisciplinarni pristup.
– Edukacija svih zdravstvenih radnika je ključna jer srčani zastoj može nastupiti bilo gdje – na dermatologiji, hirurgiji, pedijatriji... Potrebno je da svi budu obučeni da reaguju pravovremeno. Takođe, važno je edukovati i širu javnost – vaspitače, učitelje, trenere – i to kroz standardizovane protokole koje sprovode kvalifikovani edukatori – rekla je dr Božić.
Prof. dr Nenad Dikić, specijalista sportske i interne medicine, kliničke farmakologije i kardiologije, prezentovao je novine u kliničkoj praksi sportske medicine kada je riječ o iznenadnom srčanom zastoju i naglasio da “je najveći problem način života”.
– Kada ovo kažem, pri tom mislim na pretjeranu gojaznost, malo kretanja, konzumiranje cigareta, alkohola itd. Ne poštujemo ni jedan faktor rizika, na način da ga odbacimo ili bar smanjimo na prihvatljiv nivo”, rekao je prof. dr Dikić koji je i doping kontrolor, a govorio je i o činjenici da mnogo ljudi koriste anabolike (doping sredstva), ali i sedative.
– Podaci za 2023. godinu kažu da je u Srbiji prodato 22,5 miliona kutija benzodiazapemina, a ako znamo da u Srbiji živi 6,5 miliona stanovnika, to znači da je svako u proseku uzeo četiri kutije, što je možda veći problem od anabolika. Tu su i drugi lekovi, kao što su antireumatici, koje uzimaju na svoju ruku, a takođe, prema istraživanjima mađarskih kolega, mogu dovesti do iznenadne smrti. Građani na svoju ruku uzimaju i brojne suplemente, koji takođe mogu da utiču na zdravlje organizma i da dovedu do iznenadne smrti. Savet je da radimo na sebi, da budemo umereni u svemu i da nađemo način da vežbamo bar 150 minuta nedeljno”, poručio je prof. dr Dikić.
Prvi put u okviru Simpozijuma o aritmijama organizovana je i sesija za mlade ljekare, takmičarskog i nagradnog karaktera. Pobjednica ove sesije je dr Tanja Šuljak iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koja je održala zapaženo predavanje na temu: „Poremećaji srčanog ritma kod hipopituitarizma“.