Vijesti

UTICAJ VISOKIH TEMPERATURA NA ORGANIZAM

Objavljeno 15.07.2025.
News cover image

Ljetne vrućine često donose i zdravstvene tegobe, naročito kod hroničnih bolesnika i starijih osoba. Malo opreza i poštovanje osnovnih preporuka mogu spriječiti ozbiljne zdravstvene posljedice tokom ljeta. O tome kako visoke temperature utiču na naš organizam i kako se možemo zaštititi, razgovarali smo sa dr Darkom Pejićem, specijalistom interne medicine.

Doktore Pejiću, koliko visoke temperature mogu biti opasne za zdravlje ljudi?

Visoke temperature mogu ozbiljno uticati na zdravlje i izazvati čitav niz problema. Nagle promjene vremena i ekstremno visoke temperature naročito utiču na starije bolesnike sa kardiovaskularnim bolestima, bolesnike koji se liječe od plućnih bolesti, kao što su hronična opstruktivna bolest pluća – HOBP i astma, psihijatrijske bolesnike (stres, anksioznost), dijabetičare, kao i osobe sa bolestima zglobova...

Koje su najčešće tegobe koje mogu nastati zbog izlaganja suncu?

Ukoliko se osobe izlažu suncu u najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 časova, može doći do sunčanice, dehidracije ili toplotnog udara. Sunčanica nastaje kombinacijom pregrijavanja tijela i dužeg izlaganja nezaštićene glave suncu. Simptomi su suha koža uz povišenu tjelesnu temperaturu, glavobolju, vrtoglavicu, uznemirenost, crvenilo lica. Ubrzo može da se osjeti zujanje u ušima, problemi sa vidom i malaksalost. U teškim  slučajevima dolazi do gubitka svijesti uz plitko ubrzano disanje. Toplotni udar može dovesti do težih oštećenja organizma, pa i do smrti. Predstavlja najteži zdravstveni poremećaj uzrokovan visokim ljetnim temperaturama i vrućinom. Simptomi su crvena, topla i suha koža, glavobolja, mučnina, vrtoglavica, ubrzan puls, visoka temperatura (do 40°C) i gubitak svijesti.

Koje grupe ljudi su najosjetljivije na visoke temperature?

Prije svega starije osobe i pacijenti sa visokim krvnim pritiskom, ali i svi koji rade fizičke poslove na otvorenom – radnici na gradilištima, poljoprivrednici... 

Šta savjetujete građanima da urade kako bi se zaštitili?

Prije svega, važno je piti dovoljno tečnosti – najbolje vodu, i to oko dva litra dnevno. Hrana treba da bude lagana, bogata vitaminima. Preporučujem izbjegavanje fizičkog napora i izlazaka u najtoplijem dijelu dana. Hronični bolesnici, posebno oni koji koriste terapiju za visok krvni pritisak, treba da češće kontrolišu pritisak i prilagode doze lijekova jer tokom ljetnih mjeseci dolazi do pada krvnog pritiska.