У ЈЗУ Болница „Свети Врачеви“ у Бијељини направљен је велики искорак у области дјечије хирургије – по први пут у историји ове здравствене установе успјешно су изведене операције код пацијената млађих од три године. Ријеч је о узрасту који до сада није био обухваћен овим типом хируршких интервенција због сложености и специфичности увођења у анестезију.
Тим дјечијих хирурга бијељинске Болнице прим. др Микајло Лазић и др Бранка Дакић, уз асистенцију стручњака са Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић" проф. др Радоја Симића једног од најистакнутијих дјечијих хирурга у региону, и анестезиолога др Лане Вранић извео је више захвата на пацијентима испод три године. Др Вранић је водила анестезију и омогућила безбједно увођење најмлађих пацијената у оперативне захвате.
„То је за нас огроман корак напријед. Од сада више не морамо слати дјецу у друге центре већ ћемо их, након постављања дијагнозе, адекватно припремити и оперисати у нашој установи“, објашњава др Дакић. „Све операције су прошле без компликација, пацијенти су већ сљедећег дана отпуштени кући, што говори о квалитету и безбједности захвата.“
У питању су били захвати у дјечијој хирургији – од урогениталних аномалија, преко васкуларних малформација, до конгениталних деформитета али на пацијентима осјетљивог узраста. Један од најмлађих пацијената имао је свега осам мјесеци.
Како истиче др Дакић, оперативни дио није драстично другачији од захвата на старијој дјеци али је све деликатније, финије, захтијева мирну руку и потпуну сигурност у тиму.
“Посебно је била значајна операција дјетета од 17 мјесеци са урођеном аномалијом, дуплим палчевима на обје шаке. Интервенцију је извео тим хирурга наше Болнице уз асистенцију проф. Симића, који је овог пацијента пратио дуже вријеме. Захват је реализован у тренутку када је било омогућено присуство анестезиолога и све је протекло без проблема. Поред тога, обављени су и захвати код пацијената са инфарктоваскуларним малформацијама, кожним заостатком испред ушне шкољке, урахус аномалијом код бебе од осам мјесеци, као и неспуштеним тестисом код дјетета од скоро двије године, што је и препоручени узраст за ову интервенцију.“
Овај напредак, како истиче др Дакић, има велики значај за наш град али и цијелу Републику Српску.
„Није ријеч само о пацијентима из Бијељине. Овог пута то су били пацијенти из Врника, Гацка, Власенице... Усмјеравају их колеге које знају да радимо ове интервенције. Ми као дјечији хирурзи желимо и треба да се бавимо овом патологијом, са малом дјецом и бебама која заслужују да здравствену заштиту добију овдје, а не да њихове породице пролазе кроз дуга путовања и бројне изазове.“
Како додаје, сарадња са проф. Симићем траје већ дуже вријеме, а сада је додатно проширена.
„Проф. Симић ми је био ментор током специјализације и заиста је један прави узор и подршка. Његово присуство у операцијама, савјети и доступност у сваком моменту много значе.“
Посебно истиче и значај присуства др Лане Вранић.
„Имала сам прилику да радим и са др Ланом на Институту, и када је она ту знате да ће све проћи у најбољем реду. Заиста је огромна ствар знати да су дјеца у најсигурнијим рукама.“
Уз др Бранку Дакић и прим. др Микајла Лазића, у операцијама су учествовали др Александра Радић специјализант анестезије, др Никица Марић специјализант дјечије хирургије, инструментари Илија Аврам и Тијана Ерак, као и анестетичарка Николина Петровић. Овом тиму се придружила и инструментарка Рајка Шоја у претходној операционој сесији.
Прим. др Микајло Лазић, директор Болнице, наглашава колико је значајно што се овакви захвати сада изводе у Бијељини.
„Ово је велики успјех за нашу Болницу и наш град. Поносан сам на цијели тим који је учествовао у овим операцијама од анестезиолошке подршке, преко хирурга, до инструментарског кадра. На овај начин показујемо да имамо капацитет да напредујемо, уводимо нове услуге и водимо рачуна о најмлађим пацијентима на највишем нивоу.“
Сљедеће операције планиране су за август. Понекад ће долазити заједно професор и анестезиолог а понекад ће бити довољно присуство анестезиолога када се изводе захвати које самостално обављају дјечији хирурзи из наше здравствене установе. Сарадња са Институтом се наставља, а Бијељина остаје једина здравствена установа секундарног нивоа у Републици Српској у којем се овакве операције код дјеце млађе од три године тренутно изводе.
„Заиста је лијеп осјећај знати да смо направили овај искорак. Ово је само почетак једног новог поглавља у дјечијој хирургији,“ закључује др Дакић.