Na današnji dan prije četiri godine prvi put uspješno su ugrađena dva pejsmejkera u JZU Bolnica „Sveti Vračevi” Bijeljina, čime je otvoreno novo poglavlje u liječenju pacijenata sa srčanim smetnjama.
Podsjetimo, prvu ugradnju pejsmejkera u Bijeljini obavili su subspecijalista kardiologije prof. dr Lazar Angelkov sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje i Dragan Unčanin, šef Odjeljenja za elektrofiziologiju srca i poremećaja srčanog ritma UKC u Banjaluci, sa timom bijeljinskih kardiologa. Od svog osnivanja elektrofiziologija srca u bijeljinskoj bolnici napreduje krupnim koracima. Pored pacijenata iz Republike Srpske i BiH, sve više pacijenata iz susjednih zemalja dolazi u našu bolnicu radi liječenja srčanih aritmija. Njihovo povjerenje u naš tim, koji čine poznati aritmolog prof. dr Lazar Angelkov i dr Vladimir Đurić, u saradnji sa načelnikom Odjeljenja za internističke grane dr Aleksandrom Janjičićem, izgrađeno je najviše zahvaljujući preporukama zadovoljnih pacijenata.
“Za ove četiri godine uspjeli smo da razvijemo i polje elektrostimulacije i polje elektrofizijologije, tako da možemo slobodno reći da smo u elektrofizijologiji lideri u Republici Srpskoj, a u elektrostimulaciji prvo mjesto dijelimo sa Banjalukom. Što se tiče elektrostimulacije ili ugradnje uređaja trenutno možemo ugraditi sve uređaje koji su dostupni u bilo kojoj drugoj normalno razvijenoj bolnici u svijetu ili u Evropi - od običnih pejsmejkera do uređaja za srčanu resinhronizaciju, do implatornih kardioverter defibrilatora. Radimo i nešto što se zove stimulacija sprovodnog sistema srca ( conduction system pacing ), što predstavlja najnoviji hit u posljednjih nekoliko godina na polju elektrostimulacije srca. Na taj način možemo, koristeći normalan sprovodni sistem srca, da povratimo neke njegove funkcije. Posjedujemo 3D navigacioni sistem koji nam omogućava da radimo neke preciznije i kompleksnije ablacije. Najčešće ablacije su ablacija atrijalne fibrilacije, koja nažalost, predstavlja pravu epidemiju. Faktori rizika su : visok pritisak, nepravilna ishrana i fizička neaktivnost. Posebno primjećujemo da je kod mlađih osoba sve prisutnija hipertenzija”, kaže dr Vladimir Đurić, specijalista interne medicine, koji se od prvog dana uz prof. dr Lazara Angelkova pridružio timu za elektrofiziologiju.
“Pored znanja koje sam stekao uz najiskusnijeg elektrofiziologa u čitavoj regiji, ključne lekcije koje sam naučio od profesora Angelkova su odnos prema pacijentu. Ljudskost i normalan pristup čovjeku, kakav ima naš profesor, su nešto što ne može ni jedna knjiga, ni nauka da zamijeni”, ističe dr Đurić i dodaje da je za uspješan rad potreban timski rad.
„Boravak u sali je samo jedan segment u ukupnoj brizi o pacijentu. Važno je istaći da i medicinske sestre na Odjeljenju obavljaju izuzetno odgovoran, težak i požrtvovan posao. Takođe, i kolege koje rade na prijemu pacijenata, kao i u drugim dijagnostičkim službama, imaju značajnu ulogu. Mi u sali smo samo jedan dio tima – a tim ne čine samo ljekari. Ne može jedna karika vući cijeli lanac – on mora biti dovoljno jak da iznese sav posao koji radimo. Ključno je prisustvo svih članova tima: naših instrumentarki, rendgen tehničara, medicinskih sestara, ljekara na Odjeljenju, kao i svih onih koji se staraju da prostorije budu čiste, da pacijenti dobiju obrok i osnovnu njegu. Zahvaljujemo im za svaku žrtvu koju su podnijeli zbog prekovremenog rada”, navodi dr Đurić.
Da elektrofiziologija u Bijeljini ima svijetlu budućnost potvrđuje i vrhunski stručnjak u ovoj oblasti, saradnik bijeljinske bolnice, prof. dr Lazar Angelkov. „Bijeljinska bolnica je, uz Univerzitetsko-klinički centar u Banjaluci, jedina u Republici Srpskoj koja ima rendgen salu posvećenu isključivo elektrofiziologiji i ugradnji pejsmejkera. Ovaj kapacitet retko koja bolnica u BiH, a i u širem regionu, može da ponudi. Naši rezultati svedoče o velikom napretku. Od skromnih 100 procedura u prvoj godini, danas izvodimo skoro 500 procedura godišnje, a plan je da u 2025. godini ovaj broj podignemo na 800. Veliki doprinos ovom napretku dala je nova uprava bolnice, na čelu sa prim. dr Mikajlom Lazićem, koja nastoji da u bolnicu uvede najsavremenije tehnologije za lečenje srčanih aritmija“, istakao je Angelkov.
Prim. dr Mikajlo Lazić, v.d. direktora Bolnice „Sveti Vračevi“, čestitao je godišnjicu rada elektrofiziologije i istakao da je timski rad ključ svakog uspjeha.
„Kao direktor zdravstvene ustanove, uvijek ističem važnost timskog rada, jer nijedan čovjek ne može sam postići ovakve rezultate. Uspjeh koji smo ostvarili u protekle četiri godine ogleda se u velikom broju zadovoljnih pacijenata iz cijele regije, što je najbolji pokazatelj da smo na pravom putu.“
U dvije angio sale u bijeljinskoj bolnici radi tim kardiologa: dr Aleksandar Janjičić načelnik Odjeljenja za internističke grane, prof. dr Lazar Angelkov, dr Vladimir Đurić, dr Nemanja Milićević i dr Saša Milojević, uz asistenciju više od 20 instrumentara i rendgen tehničara.