У организацији Министарства здравља и социјалне заштите РС у болници „Свети Врачеви“ Бијељина данас (28.08.) одржан је састанак на којем су учествовали директори болница у Бијељини и Зворнику и домова здравља који гравитирају према овим установама с циљем да се послије шест мјесеци искуства у борби против пандемије изазване коронавирусом сагледају позитивни и негативни ефекти дјеловања и усагласе заједничке смјернице будућег дјеловања у периоду који, како је речено, због појаве сезонског грипа доноси додатно оптерећење за здравствени систем.
– Жеља нам је да сачувамо здравствене капацитете и да их употребимо максимано рационално, зато што очекујемо да ће бити значајнији број пацијената”, изјавио је помоћник министра здравља и социјалне заштите Милан Латиновић након регионалног састанка у Болници “Свети врачеви” у Бијељини. Латиновић је рекао да су на састанку представљени одређени алгоритми које је урадио стручни тим Министарства, а који има за циљ да се што већи број дијагностичких процедура, као што су лабораторија и рендген, пацијентима уради унутар домова здравља, тако да они којима буде требала хоспитализација дођу већ припремљени у болнице. -Желимо да размијенимо искуства са здравственим радницима о начину лијечења и смјерницама које је урадио тим министра здравља, који прати смјернице лијечења у земљама у окружењу и Свјетске здравствене организације, како би пацијенти у свим болницама у Републици Српској били третирани по истим смјерницама и добили адекватан терапијски третман”, истакао је Латиновић. Он је навео да је посебан изазов почетак школске године, те је најавио да ће бити уложени значајни напори унутар образовног и здравственог система да се одговори тим потребама. – Сви наши домови здравља већ имају разрађене планове пред почетак школске године и посебне амбуланте у којима ће моћи збрињавати дјецу која буду имала одређене симптоме, као што је повишена температура”, навео је Латиновић. Он је изразио наду да ће кроз координирану активност, уз међусобну подршку, размјену информација и кадра здравствени систем Републике Српске успјети да одговори свим изазовима који се настављају када је ријеч о пандемији.
Према његовим ријечима, планирано је повећање капацитета у Бањалуци, који може да подржи болнице у Приједору и Градишци, у Бијељини – за подршку болници у Зворнику, те Фочи, за подршку болницама у Требињу, Невесињу и Источном Сарајеву.Такође је истакао да се посебна брига води о здравственим радницима који су значајно заморени у претходном периоду, неки су били и заражени, а жеља је да се подијеле искуства Клиничког болничког центра у лијечењу тежих пацијената и да се размјењују искуства са другим болницама.
Вршилац дужности директора бијељинске болнице Златко Максимовић рекао је новинарима да су на састанку учествовали директори болница у Бијељини и Зворнику и домова здравља Бијељина, Лопаре, Угљевик, Зворник, Братунац, Милићи, Шековићи, Власеница и Сребреница, а једна од тема била је примјена протокола у дијагностиковању и лијечењу обољелих од ковида 19.-Имамо изузетно висок степен сагласности везано за све протоколе са циљем боље комуникације и већег степена задовољства корисника наших услуга и сви се спремамо за оно што нас, по најавама, очекује за мјесец, два, када се деси сезонски грип и када очекујемо и појачане ковид 19 и већи прилив у бијељинску болницу. Моји сарадници и ја, уз помоћ Министарства здравља и социјалне заштите РС, даћемо све од себе да ту новонасталу ситуацију што спремније дочекамо, изјавио је Максимовић.Он је рекао да је у току реконструкција старе зграде гинекологије за проширење ковид болнице, гдје се опрема и друга опеациона сала.
– Ми се припремамо да будемо спремни за евентуални лош сценарио, а ако се то не догоди, ми ћемо простор у згради старе хирургије искористити за рад специјалистичких амбуланти чиме ћемо смањити гужве и скратити вријеме чекања на преглед, закључио је Максимовић.